راهنمای نویسندگان

نشریه عمران و پروژه از سیاست یک سر ناشناس تبعیت می کند. 

lمقاله باید به صورت یک فایل همراه با صفحه عناوین فارسی و انگلیسی ( شامل عنوان، نام نویسندگان و اطلاعات ایشان مانند پست سازمانی، ایمیل و ارکید و غیره) ارسال شود

تعداد صفحات حداقل 5 صفحه و حداکثر 20 صفحه

  • چکیده فارسی حداقل 150 کلمه و حداکثر 300 کلمه

  • چکیده انگلیسی حداقل 150 کلمه و حداکثر 300 کلمه

  • مراجع/منابع حداقل 10 مرجع. لطفا سعی شود تا اکثر مقالات استفاده شده از 10 سال گذشته باشد.

 

مهم-فایل های ضروری-مهم

عنوان لینک دانلود
فرم کپی رایت و تضاد منافع که باید توسط نویسنده مسئول (عضو هیات علمی) تکمیل و آپلود شود
 فرم

***نمونه فایل اصل مقاله***

 

فایل word

فایل PDF

   حتما چکیده انگلیسی در صفحه اول فایل مقاله قرار بگیرد تا در لیست داوری قرار گرفته،عودت نشود.

جهت سهولت در ارسال مقاله در چارچوب نگارشی و استاندارد مجله(که در قسمت راهنمای نویسندگان موجود است) متن مقاله نگارش شده خود را کپی نموده و به شرح ذیل در فایل نمونه مجله، که در راهنمای نویسندگان موجود است paste نمایید:

 

 

 حاشیه‌های بالا، پایین، چپ و راست هر صفحه به ترتیب برابر با 2، 3، 7/1 و 7/1 سانتی‌متر و شیرازه برابر 0 سانتی متر انتخاب شود. متن اصلی مقالات باید به صورت تک ستونی تهیه شود. 

برای تمامی بخش­ها نوع قلم‌ پارسی بی­نازنینمی­باشد. برای نوشته ­های انگلیسی همواره از قلم تایمز نیو رومن استفاده شود.

اندازه قلم لاتین دو واحد کمتر از اندازه قلم پارسی در هر موقعیت است

جدول1 :  اندازه قلم­ها 

سبک­

اندازه قلم

عنوان اصلی

17 سیاه

عناوین شماره دار

14 سیاه

عناوین بدون شماره

14 سیاه

زیر عنوان

13 سیاه

عنوان شکل و جدول

10 سیاه

مشخصات نویسنده

10 سیاه

متن چکیده

12

کلمات کلیدی

12

متن اصلی

12

 

 

  نوشتن مراجع (مهم)

بخش مراجع در انتهای مقاله قرار ‌گیرد و عنوان آن دارای شماره نیست. تمام مراجع حتماً باید در متن مقاله مورد ارجاع واقع شده باشند.

برای منابع و مراجع استفاده از روش (APAمجاز است .

 (در صورتی که فرمت نوشتن مراجع رعایت نشود، مقاله شما مورد بررسی قرار نمی گیرد).

منابع  فارسی نیز به انگلیسی ترجمه و درج گردند. ذکر منابع فارسی سبب عدم بررسی می گردد. در انتهای درج انگلیسی عبارت Persian درج گردد.

روش (APA):

 روش ارجاع داخل متون (APA) باشد، یعنی منابع مورد استفاده در متن به این صورت درج شود:

 -نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، تاریخ انتشار (مظفر، 1375).

 - فهرست منابع در آخر مقاله بر حسب حروف الفبایی نام خانوادگی نویسنده، به شکل زیر تنظیم گردد:

 الف) کتاب: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، نام کتاب، نام مترجم، محل انتشار، نام ناشر، شماره چاپ، تاریخ انتشار، شماره جلد.

 ب) مقاله: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، عنوان مقاله، نام نشریه، محل انتشار، شماره مجله و شماره صفحات.

 ج) مجموعه مقالات: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی گردآورنده، عنوان مجموعه مقالات، سال، شماره صفحات.

 د) پی‌نوشت‌های توضیحی در پایان همان صفحه آورده شود.

   

 

 از مؤلفان گرامی تقاضا می‌شود، در ارسال مقالات به نکات زیر توجه فرمایند:

- مقالات باید پژوهشی و حاصل تحقیق نویسنده یا نویسندگان در زمینه گرایش های مهندسی عمران،مهندسی و مدیریت ساخت ، مدیریت و یا مدیریت پروژه  یا علوم وابسته  و میان رشته ای بوده و قبلاً چاپ نشده و یا به طور همزمان به مجلات دیگر ارسال نشده باشد.

- مقالات ارسالی باید دارای بخشهای:عنوان کامل مقاله ؛ چکیده ؛ کلید واژگان ؛ نام و نشانی نگارندگان ؛ مقدمه، بدنه مقاله (شامل شرح مسأله، روش حل، تفسیر، تحلیل نتایج)، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری (اختیاری)و فهرست مراجع باشد.

-از به کار بردن کلمات و اصطلاحات لاتین که دارای معادل متداول فارسی می باشند، اجتناب شود. در صورت ضرورت استفاده از واژه ی لاتین، معادل انگلیسی آن نیز داده شود.

-مسؤولیت صحت و سقم مطالب بر عهده نویسنده عهده دار مسوولیت مقاله خواهد بود.

- نشریه عمران و پروژه حق رد یا قبول مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.

 -فرمت نشریه که در زیر آورده شده است رعایت شود و فایلهای ذکر شده در زیر در هنگام ارسال مقاله آپلود شوند.

- لطفا مشخصات کامل نویسندگان و داوران پیشنهادی مخصوصا سمت و ایمیل ها را با دقت تکمیل کنید در غیر اینصورت به مقاله ترتیب اثر داده نخواهد شد.

-نشریه در ویرایش ادبی مقاله هامختار و آزاد  است.

 مقالات ارسالی در چارچوب اعلامی مندرج در راهنمای نویسندگان ، تهیه و ارسال گردد.

 از آنجائیکه براساس مصوبات وزارت علوم و هیئت تحریریه، در ارزیابی اولیه مقالات از نرم افزارهای مشابه­ یاب استفاده می شود، لذا تأکید می شود فقط در صورتی مقالات مورد ارزیابی قرار میگیرند که حداکثر 20 % از متن مقاله دارای تشابه با سایر مقالات فارسی یا لاتین باشد، در غیر اینصورت قبل از ورود به پروسه داوری به نویسندگان محترم عودت داده می شود.

 با توجه به مصوبه مورخ 98.3.28 شورای سردبیری، حتما حداقل یکی از نویسندگان محترم مقاله می بایستی عضو هیات علمی دانشگاه یا دارای مدرک دکترای تخصصی باشند.

  الزامات ساختاری تهیه مقالات علمی- پژوهشی جهت ارسال به نشریه عمران و پروژه

 -   عناوین مقالات باید شفاف و قابل فهم باشد. درصورت مطالعه موردی به این موضوع در عنوان اشاره شود.

 -   از آنجائیکه براساس مصوبات وزارت علوم و هیئت تحریریه، در ارزیابی اولیه مقالات از نرم افزارهای مشابه­ یاب استفاده می شود، لذا تأکید می شود فقط در صورتی مقالات مورد ارزیابی قرار میگیرند که حداکثر 20 % از متن مقاله دارای تشابه با سایر مقالات فارسی یا لاتین باشد، در غیر اینصورت قبل از ورود به پروسه داوری به نویسندگان محترم عودت داده می شود.

-  چکیده مقالات باید موجز و خلاصه ای واقعی از مقاله باشد. چکیده باید دقیقاً دارای سه بخش خلاصه کلیات موضوع ( بین 2 تا حداکثر 4 خط)، خلاصه کار انجام شده در مقاله توسط نویسندگان( بین 2 تا حداکثر 4 خط) و خلاصه ­ای از نتایج حاصله از مقاله( بین 2 تا حداکثر 4 خط) باشد. تأکید می شود حتماً در تهیه چکیده از این فرمت تبعیت شود در غیر اینصورت مقاله موردنظر از چرخه داوری حذف خواهد شد.

تبصره: از آنجائیکه مقالات به کاری که قبل از نوشتن مقاله شده است اشاره دارند، لذا حتماً می بایست از افعال ماضی و گذشته استفاده شود. به عنوان مثال نتایج نشان داد، این کار انجام شد، گردید و .....صحیح است. لازم است از نوشتن جملاتی از قبیل نتایج نشان می دهد یا خواهد داد، خواهد شد. می­ شود و ...... اکیداً پرهیز شود.

-   ساختار مقالات باید حتماً دارای ارکان اصلی مقدمه یا همان Introduction ، مرور اقدامات و کارهای گذشته یا همان Literature review در حد متعارف، برنامه مطالعه و شرح تحقیق و اجزای احتمالی آن، نتایج کلی و جزئی حاصله و بحث در موارد آن، راستی آزمائی یا همان Validation ، نتیجه ­گیری یا همان Conclusion و در نهایت مراجع باشد.

تبصره1: درصورتیکه مطالعه صورت گرفته آزمایشگاهی بوده است باید حتماً به محل آزمایش و جزئیات SETUP آن، مشخصات و میزان مصالح دستگاه های مورد استفاده و مرجعیت آن آزمایشگاه به اختصار اشاره شود و تصاویر آزمایش به روشنی گویای اصالت آزمایش باشد.

تبصره2: درصورتیکه مطالعات صورت گرفته بصورت عددی بوده است باید به جزئیات نرم افزار و مدل­های مورد استفاده و علل استفاده از آن مدل­ها به خوبی اشاره شود و علاوه بر آن خروجی ­های عددی مطالعه برگرفته از دیتاهای خروجی واقعی نرم افزار باشد و لوگوی نرم افزار هم باید در بالای تصویر درج شده باشد.

تبصره3: درصورتیکه مطالعه صورت گرفته به صورت ریاضی، کدنویسی، آماری، میدانی و ....باشد نیز باید به جزئیات و مبانی کار و مسیرهای بسط فرمول­ها و حلقه­ های کدنویسی و فلوچارت ….. دقیقاً اشاره و معلوم شود نتایج حاصله تا چقدر مسیر گذشته را توسعه داده است.

-    بخش نتیجه­ گیری در حقیقت اصل و عصاره  تمام کار نویسندگان است. بهمین جهت باید علاوه بر اختصار همه نتایج حاصله از مطالعه در بندهای آن مشهود باشد. نتیجه ­گیری نباید دارای کلی گویی و مقدمه ­نویسی باشد و از طرفی نباید در این بخش از اشکال و گراف­ها و تصاویر و جداول استفاده شود و بلکه همه خطوط این بخش باید به صورت متنی(text) باشد. علاوه بر آن نتیجه­ گیری باید بصورت کمی ردیف­ گذاری شود و هر ردیف شامل یک نتیجه مشخص باشد. در هر ردیف از نتیجه باید معلوم شود این بخش از نتیجه­ گیری از کدام بخش از مطالعه منتج شده و در صورتیکه یافته­ ها به صورت عددی باشند باید میزان رشد و یا کاهش آن و نتیجه و مفهوم حاصله از آن به خوبی و وضوح بیان شود. همچنین باید نوآوری و تازگی نتایج حاصله در هر یک از ردیف ها به وضوح مشخص شده باشد.

-    راستی­ آزمایی خصوصاً برای مقالاتی که کار عددی یا ریاضی یا آماری یا میدانی می­ کنند بسیار مهم است. نویسندگان باید توجه داشته باشند که برای صحت­ سنجی کاری که انجام داده ­اند این مهم باید با بهره­ گیری از یکی از آخرین کارهای روز دنیا تطبیق و راستی­ آزمایی گردد تا به صورت کار و نتایج حاصله اطمینان شود.

-   مراجع باید دقیق و براساس فرمت نوشتاری مجله و البته با تأکید مهم بر تازگی و به روز بودن باشد. دست کم یک سوم از مراجع باید در ردیف مقالات و تحقیقات سالهای اخیر( سه سال گذشته از تولید مقاله حاضر) باشد.

-    از آنجائیکه اشاره به مقالات منتشر شده در نشریه عمران و پروژه و ارجاع به آنها باعث افزایش رتبه نشریه می­ شود لذا توصیه می شود در صورتیکه درخصوص مطالعه انجام شده مقاله­ ای توسط نشریه قبلاً به چاپ رسیده و از محتوی آن در مراجع استفاده شده است. نام دقیق مقاله و نویسندگان آن در مراجع درج شود.

-   اشکال باید ترجیحا رنگی، واضح و اصل باشند.

-    حداقل صفحات مقاله 5 و حداکثر آن 20 صفحه باشد. توجه شود که اصل کارها باید موارد مورد مطالعه باشد و از گسترش مقدمه و مرور ادبیات و کلیات نویسی اکیداً پرهیز شود.


بنابه مصوبه شورای سردبیری  این نشریه، مورخ 98/3/12 مقرر گردید مقالات انگلیسی نیز دریافت و بررسی گردد.