راهنمای نویسندگان

راهنمای تهیه و تدوین مقالات در نشریه عمران و پروژه

 

از مؤلفان گرامی تقاضا می‌شود، در ارسال مقالات به نکات زیر توجه فرمایند:

- مقالات باید پژوهشی و حاصل تحقیق نویسنده یا نویسندگان در زمینه گرایش های مهندسی عمران،مهندسی و مدیریت ساخت ، مدیریت و یا مدیریت پروژه  یا علوم وابسته  و میان رشته ای بوده و قبلاً چاپ نشده و یا به طور همزمان به مجلات دیگر ارسال نشده باشد.

- مقالات ارسالی باید دارای بخشهای:عنوان کامل مقاله ؛ چکیده ؛ کلید واژگان ؛ نام و نشانی نگارندگان ؛ مقدمه، بدنه مقاله (شامل شرح مسأله، روش حل، تفسیر، تحلیل نتایج)، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری (اختیاری)و فهرست مراجع باشد.

-از به کار بردن کلمات و اصطلاحات لاتین که دارای معادل متداول فارسی می باشند، اجتناب شود. در صورت ضرورت استفاده از واژه ی لاتین، معادل انگلیسی آن نیز داده شود.

-مسؤولیت صحت و سقم مطالب بر عهده نویسنده عهده دار مسوولیت مقاله خواهد بود.

- نشریه عمران و پروژه حق رد یا قبول مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.

 

-فرمت نشریه که در زیر آورده شده است رعایت شود و فایلهای ذکر شده در زیر در هنگام ارسال مقاله آپلود شوند.

- لطفا مشخصات کامل نویسندگان و داوران پیشنهادی مخصوصا سمت و ایمیل ها را با دقت تکمیل کنید در غیر اینصورت به مقاله ترتیب اثر داده نخواهد شد.

-نشریه در ویرایش ادبی مقاله هامختار و آزاد  است.

 

 


 


 

الزامات ساختاری تهیه مقالات علمی- پژوهشی جهت ارسال به نشریه عمران و پروژه

 

 

-   عناوین مقالات باید شفاف و قابل فهم باشد. درصورت مطالعه موردی به این موضوع در عنوان اشاره شود.

 

-   از آنجائیکه براساس مصوبات وزارت علوم و هیئت تحریریه، در ارزیابی اولیه مقالات از نرم افزارهای مشابه­ یاب استفاده می شود، لذا تأکید می شود فقط در صورتی مقالات مورد ارزیابی قرار میگیرند که حداکثر 20 % از متن مقاله دارای تشابه با سایر مقالات فارسی یا لاتین باشد، در غیر اینصورت قبل از ورود به پروسه داوری به نویسندگان محترم عودت داده می شود.

-  چکیده مقالات باید موجز و خلاصه ای واقعی از مقاله باشد. چکیده باید دقیقاً دارای سه بخش خلاصه کلیات موضوع ( بین 2 تا حداکثر 4 خط)، خلاصه کار انجام شده در مقاله توسط نویسندگان( بین 2 تا حداکثر 4 خط) و خلاصه ­ای از نتایج حاصله از مقاله( بین 2 تا حداکثر 4 خط) باشد. تأکید می شود حتماً در تهیه چکیده از این فرمت تبعیت شود در غیر اینصورت مقاله موردنظر از چرخه داوری حذف خواهد شد.

تبصره: از آنجائیکه مقالات به کاری که قبل از نوشتن مقاله شده است اشاره دارند، لذا حتماً می بایست از افعال ماضی و گذشته استفاده شود. به عنوان مثال نتایج نشان داد، این کار انجام شد، گردید و .....صحیح است. لازم است از نوشتن جملاتی از قبیل نتایج نشان می دهد یا خواهد داد، خواهد شد. می­ شود و ...... اکیداً پرهیز شود.

-   ساختار مقالات باید حتماً دارای ارکان اصلی مقدمه یا همان Introduction ، مرور اقدامات و کارهای گذشته یا همان Literature review در حد متعارف، برنامه مطالعه و شرح تحقیق و اجزای احتمالی آن، نتایج کلی و جزئی حاصله و بحث در موارد آن، راستی آزمائی یا همان Validation ، نتیجه ­گیری یا همان Conclusion و در نهایت مراجع باشد.

تبصره1: درصورتیکه مطالعه صورت گرفته آزمایشگاهی بوده است باید حتماً به محل آزمایش و جزئیات SETUP آن، مشخصات و میزان مصالح دستگاه های مورد استفاده و مرجعیت آن آزمایشگاه به اختصار اشاره شود و تصاویر آزمایش به روشنی گویای اصالت آزمایش باشد.

تبصره2: درصورتیکه مطالعات صورت گرفته بصورت عددی بوده است باید به جزئیات نرم افزار و مدل­های مورد استفاده و علل استفاده از آن مدل­ها به خوبی اشاره شود و علاوه بر آن خروجی ­های عددی مطالعه برگرفته از دیتاهای خروجی واقعی نرم افزار باشد و لوگوی نرم افزار هم باید در بالای تصویر درج شده باشد.

تبصره3: درصورتیکه مطالعه صورت گرفته به صورت ریاضی، کدنویسی، آماری، میدانی و ....باشد نیز باید به جزئیات و مبانی کار و مسیرهای بسط فرمول­ها و حلقه­ های کدنویسی و فلوچارت ….. دقیقاً اشاره و معلوم شود نتایج حاصله تا چقدر مسیر گذشته را توسعه داده است.

-    بخش نتیجه­ گیری در حقیقت اصل و عصاره  تمام کار نویسندگان است. بهمین جهت باید علاوه بر اختصار همه نتایج حاصله از مطالعه در بندهای آن مشهود باشد. نتیجه ­گیری نباید دارای کلی گویی و مقدمه ­نویسی باشد و از طرفی نباید در این بخش از اشکال و گراف­ها و تصاویر و جداول استفاده شود و بلکه همه خطوط این بخش باید به صورت متنی(text) باشد. علاوه بر آن نتیجه­ گیری باید بصورت کمی ردیف­ گذاری شود و هر ردیف شامل یک نتیجه مشخص باشد. در هر ردیف از نتیجه باید معلوم شود این بخش از نتیجه­ گیری از کدام بخش از مطالعه منتج شده و در صورتیکه یافته­ ها به صورت عددی باشند باید میزان رشد و یا کاهش آن و نتیجه و مفهوم حاصله از آن به خوبی و وضوح بیان شود. همچنین باید نوآوری و تازگی نتایج حاصله در هر یک از ردیف ها به وضوح مشخص شده باشد.

-    راستی­ آزمایی خصوصاً برای مقالاتی که کار عددی یا ریاضی یا آماری یا میدانی می­ کنند بسیار مهم است. نویسندگان باید توجه داشته باشند که برای صحت­ سنجی کاری که انجام داده ­اند این مهم باید با بهره­ گیری از یکی از آخرین کارهای روز دنیا تطبیق و راستی­ آزمایی گردد تا به صورت کار و نتایج حاصله اطمینان شود.

-   مراجع باید دقیق و براساس فرمت نوشتاری مجله و البته با تأکید مهم بر تازگی و به روز بودن باشد. دست کم یک سوم از مراجع باید در ردیف مقالات و تحقیقات سالهای اخیر( سه سال گذشته از تولید مقاله حاضر) باشد.

-    از آنجائیکه اشاره به مقالات منتشر شده در نشریه عمران و پروژه و ارجاع به آنها باعث افزایش رتبه نشریه می­ شود لذا توصیه می شود در صورتیکه درخصوص مطالعه انجام شده مقاله­ ای توسط نشریه قبلاً به چاپ رسیده و از محتوی آن در مراجع استفاده شده است. نام دقیق مقاله و نویسندگان آن در مراجع درج شود.

-   اشکال باید ترجیحا رنگی، واضح و اصل باشند.

-    حداقل صفحات مقاله 5 و حداکثر آن 20 صفحه باشد. توجه شود که اصل کارها باید موارد مورد مطالعه باشد و از گسترش مقدمه و مرور ادبیات و کلیات نویسی اکیداً پرهیز شود.

  


 


 

محدودیت ها و موارد مهم

  • تعداد صفحات حداقل 5 صفحه و حداکثر 20 صفحه

  • چکیده فارسی حداقل 150 کلمه و حداکثر 300 کلمه

  • چکیده انگلیسی حداقل 150 کلمه و حداکثر 300 کلمه

  • مراجع/منابع حداقل 10 مرجع. لطفا سعی شود تا اکثر مقالات استفاده شده از 10 سال گذشته باشد.

 


 


 

مهم-فایل های ضروری-مهم

عنوان لینک دانلود
تعهد نامه علمی که باید توسط نویسنده مسئول (عضو هیات علمی) تکمیل و به عنوان فایل های تکمیلی/ اضافی آپلود شود
 تعهدنامه علمی

***نمونه فایل اصل مقاله***

(مقالات در این چارچوب بایستی نگارش شوند.)

فایل ورد

فایل پی دی اف

   

جهت سهولت در ارسال مقاله در چارچوب نگارشی و استاندارد مجله(که در قسمت راهنمای نویسندگان موجود است) متن مقاله نگارش شده خود را کپی نموده و به شرح ذیل در فایل نمونه مجله، که در راهنمای نویسندگان موجود است paste نمایید:

 

 


 

 حاشیه‌های بالا، پایین، چپ و راست هر صفحه به ترتیب برابر با 2، 3، 7/1 و 7/1 سانتی‌متر و شیرازه برابر 0 سانتی متر انتخاب شود. متن اصلی مقالات باید به صورت تک ستونی تهیه شود. 

جدول1 :  اندازه قلم­ها

برای تمامی بخش­ها نوع قلم‌ پارسی بی­نازنینمی­باشد. برای نوشته ­های انگلیسی همواره از قلم تایمز نیو رومن استفاده شود.

اندازه قلم لاتین دو واحد کمتر از اندازه قلم پارسی در هر موقعیت است 

سبک­

اندازه قلم

عنوان اصلی

17 سیاه

عناوین شماره دار

14 سیاه

عناوین بدون شماره

14 سیاه

زیر عنوان

13 سیاه

عنوان شکل و جدول

10 سیاه

مشخصات نویسنده

10 سیاه

متن چکیده

12

کلمات کلیدی

12

متن اصلی

12

 

 

نوشتن مراجع (مهم)

 

بخش مراجع در انتهای مقاله قرار ‌گیرد و عنوان آن دارای شماره نیست. تمام مراجع حتماً باید در متن مقاله مورد ارجاع واقع شده باشند.

برای منابع و مراجع استفاده از روش (APA) مجاز است .

 (در صورتی که فرمت نوشتن مراجع رعایت نشود، مقاله شما مورد بررسی قرار نمی گیرد).

 

 

روش (APA):

 روش ارجاع داخل متون (APA) باشد، یعنی منابع مورد استفاده در متن به این صورت درج شود:

 -نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، تاریخ انتشار (مظفر، 1375).

 

 - فهرست منابع در آخر مقاله بر حسب حروف الفبایی نام خانوادگی نویسنده، به شکل زیر تنظیم گردد:

 الف) کتاب: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، نام کتاب، نام مترجم، محل انتشار، نام ناشر، شماره چاپ، تاریخ انتشار، شماره جلد.

 ب) مقاله: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، عنوان مقاله، نام نشریه، محل انتشار، شماره مجله و شماره صفحات.

 ج) مجموعه مقالات: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی گردآورنده، عنوان مجموعه مقالات، سال، شماره صفحات.

 د) پی‌نوشت‌های توضیحی در پایان همان صفحه آورده شود.