راهنمای نویسندگان

راهنمای تهیه و تدوین مقالات در نشریه عمران و پروژه

 

از مؤلفان گرامی تقاضا می‌شود، در ارسال مقالات به نکات زیر توجه فرمایند:

- مقالات باید پژوهشی و حاصل تحقیق نویسنده یا نویسندگان در زمینه گرایش های مهندسی عمران،مهندسی و مدیریت ساخت و یا مدیریت پروژه  یا علوم وابسته بوده و قبلاً چاپ نشده و یا به طور همزمان به مجلات دیگر ارسال نشده باشد.

- مقالات ارسالی باید دارای بخشهای:عنوان کامل مقاله به زبان فارسی و انگلیسی؛ چکیده به زبان فارسی و انگلیسی؛ کلید واژگان به فارسی و انگلیسی؛ نام و نشانی نگارندگان به زبان فارسی  و انگلیسی؛ مقدمه، بدنه مقاله (شامل شرح مسأله، روش حل، تفسیر، تحلیل نتایج)، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری و فهرست مراجع باشد.

-کلیه ی منابع مورد استفاده، شماره بندی (از شماره یک و به طور مسلسل) در متن مقاله در داخل کروشه  []باشد و فاصله بین کلمات و کروشه رعایت شود. تعیین محل دقیق مراجع در متن و فهرست نمودن مراجع به ترتیب ظهور در متن مقاله ضروری است. 

-از به کار بردن کلمات و اصطلاحات لاتین که دارای معادل متداول فارسی می باشند، اجتناب شود. در صورت ضرورت استفاده از واژه ی لاتین، معادل انگلیسی آن نیز داده شود.

-مسؤولیت صحت و سقم مطالب بر عهده نویسنده عهده دار مسوولیت مقاله خواهد بود.

- نشریه عمران و پروژه حق رد یا قبول مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.

-فرمت نشریه که در زیر آورده شده است رعایت شود و فایلهای ذکر شده در زیر در هنگام ارسال مقاله آپلود شوند.

- لطفا مشخصات کامل نویسندگان و داوران پیشنهادی مخصوصا سمت و ایمیل ها را با دقت تکمیل کنید در غیر اینصورت به مقاله ترتیب اثر داده نخواهد شد.

-نشریه در ویرایش مقاله ها آماده است.

 

 


 


 

الزامات ساختاری تهیه مقالات علمی- پژوهشی جهت ارسال به نشریه عمران و پروژه

 

 

-   عناوین مقالات باید شفاف و قابل فهم باشد. درصورت مطالعه موردی به این موضوع در عنوان اشاره شود.

 

-   از آنجائیکه براساس مصوبات وزارت علوم و هیئت تحریریه، در ارزیابی اولیه مقالات از نرم افزارهای مشابه­ یاب استفاده می شود، لذا تأکید می شود فقط در صورتی مقالات مورد ارزیابی قرار میگیرند که حداکثر 20 % از متن مقاله دارای تشابه با سایر مقالات فارسی یا لاتین باشد، در غیر اینصورت قبل از ورود به پروسه داوری به نویسندگان محترم عودت داده می شود.

-  چکیده مقالات باید موجز و خلاصه ای واقعی از مقاله باشد. چکیده باید دقیقاً دارای سه بخش خلاصه کلیات موضوع ( بین 2 تا حداکثر 4 خط)، خلاصه کار انجام شده در مقاله توسط نویسندگان( بین 2 تا حداکثر 4 خط) و خلاصه­ای از نتایج حاصله از مقاله( بین 2 تا حداکثر 4 خط) باشد. تأکید میشود حتماً در تهیه چکیده از این فرمت تبعیت شود در غیر اینصورت مقاله موردنظر از چرخه داوری حذف خواهد شد.

تبصره: از آنجائیکه مقالات به کاری که قبل از نوشتن مقاله شده است اشاره دارند، لذا حتماً می بایست از افعال ماضی و گذشته استفاده شود. بعنوان مثال نتایج نشان داد، این کار انجام شد، گردید و .....صحیح است. لازم است از نوشتن جملاتی از قبیل نتایج نشان می دهد یا خواهد داد، خواهد شد. می­ شود و ...... اکیداً پرهیز شود.

-   ساختار مقالات باید حتماً دارای ارکان اصلی مقدمه یا همان Introduction ، مرور اقدامات و کارهای گذشته یا همان Literature review در حد متعارف، برنامه مطالعه و شرح تحقیق و اجزای احتمالی آن، نتایج کلی و جزئی حاصله و بحث در موارد آن، راستی آزمائی یا همان Validation ، نتیجه ­گیری یا همان Conclusion و در نهایت مراجع باشد.

تبصره1: درصورتیکه مطالعه صورت گرفته آزمایشگاهی بوده است باید حتماً به محل آزمایش و جزئیات SETUP آن، مشخصات و میزان مصالح دستگاه های مورد استفاده و مرجعیت آن آزمایشگاه به اختصار اشاره شود و تصاویر آزمایش به روشنی گویای اصالت آزمایش باشد.

تبصره2: درصورتیکه مطالعات صورت گرفته بصورت عددی بوده است باید به جزئیات نرم افزار و مدل­های مورد استفاده و علل استفاده از آن مدل­ها بخوبی اشاره شود و علاوه بر آن خروجی ­های عددی مطالعه برگرفته از دیتاهای خروجی واقعی نرم افزار باشد و لوگوی نرم افزار هم باید در بالای تصویر درج شده باشد.

تبصره3: درصورتیکه مطالعه صورت گرفته بصورت ریاضی، کدنویسی، آماری، میدانی و ....باشد نیز باید به جزئیات و مبانی کار و مسیرهای بسط فرمول­ها و حلقه­ های کدنویسی و فلوچارت ….. دقیقاً اشاره و معلوم شود نتایج حاصله تا چقدر مسیر گذشته را توسعه داده است.

-    بخش نتیجه­ گیری در حقیقت اصل و شیره تمام کار نویسندگان است. بهمین جهت باید علاوه بر اختصار همه نتایج حاصله از مطالعه در بندهای آن مشهود باشد. نتیجه ­گیری نباید دارای کلی گویی و مقدمه ­نویسی باشد و از طرفی نباید در این بخش از اشکال و گراف­ها و تصاویر و جداول استفاده شود و بلکه هم خطوط این بخش باید بصورت متنی(text) باشد. علاوه بر آن نتیجه­ گیری باید بصورت کمی ردیف­ گذاری شود و هر ردیف شامل یک نتیجه مشخص باشد. در هر ردیف از نتیجه باید معلوم شود این بخش از نتیجه­ گیری از کدام بخش از مطالعه منتج شده و در صورتیکه یافته­ ها بصورت عددی باشند باید میزان رشد و یا کاهش آن و نتیجه و مفهوم حاصله از آن بخوبی و وضوح بیان شود. همچنین باید نوآوری و تازگی نتایج حاصله در هر یک از ردیف ها به وضوح مشخص شده باشد.

-    راستی­ آزمایی خصوصاً برای مقالاتی که کار عددی یا ریاضی یا آماری یا میدانی می­ کنند بسیار مهم است. نویسندگان باید توجه داشته باشند که برای صحت­ سنجی کاری که انجام داده ­اند این مهم باید با بهره­ گیری از یکی از آخرین کارهای روز دنیا تطبیق و راستی­ آزمایی گردد تا به صورت کار و نتایج حاصله اطمینان شود.

-   مراجع باید دقیق و براساس فرمت نوشتاری مجله و البته با تأکید مهم بر تازگی و به روز بودن باشد. دست کم یک سوم از مراجع باید در ردیف مقالات و تحقیقات سالهای اخیر( سه سال گذشته از تولید مقاله حاضر) باشد.

-    از آنجائیکه اشاره به مقالات منتشر شده در نشریه عمران و پروژه و ارجاع به آنها باعث افزایش رتبه نشریه می­ شود لذا توصیه می شود در صورتیکه درخصوص مطالعه انجام شده مقاله­ ای توسط نشریه قبلاً به چاپ رسیده و از محتوی آن در مراجع استفاده شده است. نام دقیق مقاله و نویسندگان آن در مراجع درج شود.

-   اشکال باید رنگی، واضح و اصل باشند.

-    حداقل صفحات مقاله 10 و حداکثر آن 20 صفحه باشد. توجه شود که اصل کارها باید موارد مورد مطالعه باشد و از گسترش مقدمه و مرور ادبیات و کلیات نویسی اکیداً پرهیز شود.

  


 


 

محدودیت ها و موارد مهم

  • تعداد صفحات حداقل 8 صفحه و حداکثر 20 صفحه

  • چکیده فارسی حداقل 200 کلمه و حداکثر 300 کلمه

  • چکیده انگلیسی حداقل 200 کلمه و حداکثر 300 کلمه

  • مراجع/منابع حداقل 10 مرجع. لطفا سعی شود تا اکثر مقالات استفاده شده از 10 سال گذشته باشد.

 


 


 

مهم-فایل های ضروری-مهم

عنوان لینک دانلود
تعهد نامه علمی که باید توسط نویسنده مسئول (عضو هیات علمی) تکمیل و به عنوان فایل های تکمیلی/ اضافی آپلود شود
 تعهدنامه علمی

***نمونه فایل اصل مقاله***

(مقالات در این چارچوب بایستی نگارش شوند.)

فایل ورد

فایل پی دی اف

 نمونه فایل چکیده به زبان انگلیسی

فایل ورد

فایل پی دی اف 

جهت سهولت در ارسال مقاله در چارچوب نگارشی و استاندارد مجله(که در قسمت راهنمای نویسندگان موجود است) متن مقاله نگارش شده خود را کپی نموده و به شرح ذیل در فایل نمونه مجله، که در راهنمای نویسندگان موجود است paste نمایید:

 

 


 

 حاشیه‌های بالا، پایین، چپ و راست هر صفحه به ترتیب برابر با 2، 3، 7/1 و 7/1 سانتی‌متر و شیرازه برابر 0 سانتی متر انتخاب شود. متن اصلی مقالات باید به صورت تک ستونی تهیه شود. 

جدول1 :  اندازه قلم­ها

برای تمامی بخش­ها نوع قلم‌ پارسی بی­نازنینمی­باشد. برای نوشته ­های انگلیسی همواره از قلم تایمز نیو رومن استفاده شود.

اندازه قلم لاتین دو واحد کمتر از اندازه قلم پارسی در هر موقعیت است 

سبک­

اندازه قلم

عنوان اصلی

17 سیاه

عناوین شماره دار

14 سیاه

عناوین بدون شماره

14 سیاه

زیر عنوان

13 سیاه

عنوان شکل و جدول

10 سیاه

مشخصات نویسنده

10 سیاه

متن چکیده

12

کلمات کلیدی

12

متن اصلی

12

 

 

نوشتن مراجع (مهم)

 

بخش مراجع در انتهای مقاله قرار ‌گیرد و عنوان آن دارای شماره نیست. تمام مراجع حتماً باید در متن مقاله مورد ارجاع واقع شده باشند.

برای منابع و مراجع استفاده از هر یک از دو روش الف(APA) و ب(ونکوور)مجاز است به شرط اینکه تنها یکی از دو روش استفاده گردیده و ضوابط نیز رعایت گردد.

 (در صورتی که فرمت نوشتن مراجع رعایت نشود، مقاله شما مورد بررسی قرار نمی گیرد).

 

 

الف-روش (APA):

 روش ارجاع داخل متون (APA) باشد، یعنی منابع مورد استفاده در متن به این صورت درج شود:

 -نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، تاریخ انتشار (مظفر، 1375).

 

 - فهرست منابع در آخر مقاله بر حسب حروف الفبایی نام خانوادگی نویسنده، به شکل زیر تنظیم گردد:

 الف) کتاب: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، نام کتاب، نام مترجم، محل انتشار، نام ناشر، شماره چاپ، تاریخ انتشار، شماره جلد.

 ب) مقاله: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، عنوان مقاله، نام نشریه، محل انتشار، شماره مجله و شماره صفحات.

 ج) مجموعه مقالات: نام خانوادگی و نام نویسنده، سال انتشار، عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی گردآورنده، عنوان مجموعه مقالات، سال، شماره صفحات.

 د) پی‌نوشت‌های توضیحی در پایان همان صفحه آورده شود.

ب-روش ونکوور:

بخش مراجع در انتهای مقاله قرار ‌گیرد و عنوان آن دارای شماره نیست. تمام مراجع حتماً باید در متن مقاله مورد ارجاع واقع شده باشند. کلیه ی منابع مورد استفاده، شماره بندی (از شماره یک و به طور مسلسل) در متن مقاله در داخل کروشه [] باشد (اعداد فارسی) و فاصله بین کلمات و کروشه رعایت شود. تعیین محل دقیق مراجع در متن و فهرست نمودن مراجع به ترتیب ظهور در متن مقاله ضروری است. مراجع باید به زبان انگلیسی باشد. از نوشتن مراجع به زبان فارسی پرهیز کنید. بهتر است در آخر هر مرجع در صورت موجود بودن، doi را  بنویسید.

 

فرمت نوشتن مراجع (در صورتی که رعایت نشود، مقاله شما مورد بررسی قرار نمی گیرد):

 

به صورت کلی نوشتن مراجع به صورت زیر است (لطفا دقت کنید و مواردی که ایتایک هستند به همان صورت بنویسید):

 [1] Last name, First Initial. (Year published). Title. City: Publisher, Page(s)

 

 کتاب با یک نویسنده:

 [2] Last name, First initial. (Year published). Title. Edition. (Only include the edition if it is not the first edition) City published: Publisher, Page(s).

 کتاب با دو نویسنده یا بیشتر:

 [3] Last name, First initial. and Last name, First initial. (Year published). Title. City: Publisher, Page(s).

 مقالات چاپی:

 [4] Last name, First initial. (Year published). Article title. Journal, Volume (Issue), Page(s).

 مقالات آنلاین:

 [5] Last name, First initial. (Year published). Article Title. Journal, [online] Volume(Issue), pages. Available at: URL [Accessed Day. Month. Year].

 مقالات کنفرانس (Conference Proceedings):

 [6] Last name, First initial. (Conference Year). Title of Paper or Proceedings. In: Name or Title of Conference. City: Publisher of the Proceedings, pages.

 وب سایت:

 [7] Website name, (Year published). Page title. [online] Available at: URL [Accessed Day Mo. Year].

 پایان نامه:

 [8] Last name, First initial. (Year published). Dissertation title. Academic Level of the Author. Name of University, College, or Institution.

 انتشارات دولتی:

 [9] Government Agency OR Last name, First Initial., (Year published). Title of Document or Article. City published: Publisher, Page(s).

 گزارش:

 [10] Last name, First Initial. OR Corporate Author (Year published). Title. [online] City published: Publisher, Pages used. Available at: URL [Accessed Day. Month. Year].